Proč strečovat a jak se připravit na taneční výkon?

Tanečníci, kteří předvádějí na pódiu doslova neuvěřitelné, až nepochopitelné kousky akrobacie, skoků, piruet a švihů mají za sebou desítky hodin koncentrace, cvičení na klouby a napínání svalů a šlach. Častokrát se jede přes pot a slzy. Jsou výjimky, kterým flexibilita byla vrozená, ale těch je málo. Rozhodli jsme se tedy poradit většině a začátečníkům, kteří si to musí odmakat.

Bez strečinku se nepohneš

V tanečních školách je téměř pravidlem, že žáci jsou znechuceni a znuděni vždy, jedná-li se o přípravu na taneční hodinu. Zejména nováčci očekávají, že okamžitě začnou tancovat, vystupovat a že budou vědět hned a všechno. A pokud nevědí, je to chyba učitele, protože místo tančení se podstatná část hodiny věnuje strečinku a taneční přípravě.

Strečink před, i po tanečním výkonu

Na zvyšování rozsahu svého pohybu prostě musíš pracovat. Je to nedílná součást, která zvyšuje tvé kvality a zejména ochraňuje tvé zdraví a snižuje riziko úrazu. Nepřipravený a nezahřátý tanečník, který jen tak najede na parket a začne dávat byť i jednoduchý výkon, riskuje vážné zranění.
Tvé tělo si potřebuje na intenzivní a náročnější pohyb zvyknout, protože dosud byla přinejhorším tvá jediná fyzická aktivita tělesná výchova ve škole ai to jsi polovinu času možná proseděl. Ten lepší případ se týká těch, kteří již mají za sebou jistý druh sportu nebo aktivity, která vyžadovala fyzickou přípravu. Ti hundrou mnohem mnohem méně, protože už vědí.

Začni pomalu

Strečink je dlouhodobé systematické pracování na svém těle. Neočekávej tedy okamžitý pokrok. Pomalým tempem v jednotlivých cvičeních vytvářej napětí na své svaly a tkáně a jakmile víš, že tohle je tvé maximum a dál už cítíš jen nepříjemnou bolest zastav se v tom bodě a pár minut zhluboka dýchej. To je pro dané cvičení na ten den konec. Garantujeme ti, že příště tu maximální hranici v tom cvičení opět posuneš. Strečink mě zabránit zranění, ne ho způsobit.

Připrav sebe a prostor kolem sebe

Podstatnou část strečinku tvoří příprava před ním. Vyvětrej si místnost, abys přijímal čerstvý vzduch, připrav si láhev čisté vody, ručník a měj na sobě pohodlné oblečení. Pokud máš dlouhé vlasy, sepni si je. Používej pod sebe podložku, aby byl podklad měkčí, případně si neprochladl od podlahy a aby podlaha zbytečně neabsorbovala tvůj pot.
Pár základních cvičení, při kterých zapojuješ velkou část svalů a šlach.

    • Šlachy pod koleny

    Sedni si na zem s nohama nataženýma a téměř spojeným před sebou. Ruce natáhni ke špičkám nohou a uvolni se. V pozici využívej opakující se pohyby flexu a pointu ve špičkách. V maximální poloze zůstaň několik desítek vteřin a poté cvičení opakuj.


      • Natahování chodidel

      Cvičení se může provádět ve stoje, ale i v hlubokém podřepu. Stačí se několikrát zvedat s chodidly ze země na špičky do tvz. relevé a v pozici na špičkách zůstat několik sekund. Krásně budeš cítit tah na své šlachy nebo pak opačný pohyb, kde špičky prohýnáš směrem dovnitř a natahuješ vrchní část chodidla.


      • Strečink u tyče

      Stůj směrem k tyči nebo v mírné diagonále k tyči. Drž se baletní tyče a zvedni jednu z nohou a polož nataženou nohu na tyč a spodní nohu drž nataženou. Po položení nohy se rukama natáhni ke špičce nohy, která je na tyči. Nezapomeň dýchat a držet pozici několik vteřin. Cvičení opakuj.


      • Split cvičení na slabiny a šlachy

      Split vsedě s nohama od sebe, kde své tělo s rukama před sebou natahujete směrem na střed nebo se natahujete k jednotlivým nohám zvlášť.
      Split do strany, kde nohy tvoří šňůru. jedna noha je před vámi a druhá za vámi a vy táhnete své tělo a hrudník s rukama před sebou směrem k jedné z nohou. Hrudník se při těchto cvičeních táhne směrem k zemi a ruce co nejdál před sebe. Nezapomeňte ve svém maximu dýchat, vydržet několik vteřin a cvičení opakovat.
      Split při ležení na zádech. Tento cvik začínáte v pozici zvednutých natažených nohou ve vzduchu tak, aby mezi stehny a podlahou vznikl 90 stupňový úhel, ale záda zůstala na podlaze. Natažené nohy u kotníků překřížíte a pak nohy od sebe roztahujete na maximum. Tento pohyb opakujete několikrát.



      • Motýlek - roztahuje klouby

      Cvik začíná v sedě, kde špičky jsou spojeny a kolena uvolněna směrem k podlaze. Tahejte kolena k podlaze, co nejvíc to půjde a v tomto bodě byste měli nejvíc cítit své boky. Cvičení si můžete ztížit předklonem a tažením hrudníku směrem ke špičkám nohou, přičemž si zároveň tlačíte lokty na kolena a tlačíte je směrem k podlaze.


      • Můstek - posiluje záda

      Lehněte si na záda s pokrčenýma nohama v kolenou, ruce vytočte tak, aby palce na rukou směřovaly k ramenům a lokty byly pokrčené směrem ke stropu. Po této přípravě táhněte své bříško směrem ke stropu. Nezapomeňte mít chodidla a také celou plochu dlaní a palců celou dobu na zemi. Hlavu mějte při pohybu vzhůru svěšenou směrem k zemi. Cvičení opakujte několikrát.



      Strečink lze rozdělit na stovky pohybů, které působí na oblasti lidského těla zvlášť. Prosíme dbej na to. Výrazně tím pomůžeš zlepšit svůj výkon i své fyzické zdraví. Myslíme, že tato cvičení na začátek úplně stačí. Na internetu je nekonečné množství materiálu, kterými se můžeš inspirovat, tak například:



      Nejnovější

      Video

      Instagram